| Part Number | SMAJ36CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 126470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ36CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ36CA-13-F |
|---|---|
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Minimum Breakdown Voltage | 40 V |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 6.9 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMA |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| ESD Protection | No |
| Maximum Clamping Voltage | 58.1 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 36 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ36CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | Diode TVS Dual Array Uni-Dir 300W 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LGSOT05CLT1G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30CA-E3 5B.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Single 12V 5% 150mW 2-Pin fSC Download PDF datasheet for DF2S12FS(TH3,T).pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6.4V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB7.5A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15A-TR.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 20.5V 1500W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMC24AHE3_A H.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T100CA-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.125KW 2-Pin PowerDI 123 T R Download PDF datasheet for DFLT30A-7.pdf |
|
Vishay | 400W,43V 5%,SMA PAR Download PDF datasheet for TPSMA43AHE3_A H.pdf |