| Part Number | SMAJ58A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 253420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ58A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ58A-13-F |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Current | 1 mA |
| Supplier Package | SMA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.3 A |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Maximum Clamping Voltage | 93.6 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ58A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB6.8CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ36CAHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ40A-E3 61.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ36A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ15A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ40CAHE3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 15.3V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE18CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 1.5KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMCJ120A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ24AHE3 61.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ12CA.pdf |