| Part Number | CTX10-4-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 658850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 9.6uH 38.42uH 20% 100KHz Amorphous Metal 3.4A 1.7A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CTX10-4-R |
| Datasheet download |
| Part Number | CTX10-4-R |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 13.97 X 13.97 X 6.35 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Dimensions | 13.97 x 13.97 x 6.35 mm |
| Product Depth | 13.97 mm |
| Product Height | 6.35 mm |
| Product Length | 13.97 mm |
| Replacement Part Number | PART-CTX10-4-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind Chip Bead 11Ohm 100MHz 1.5A 0805 T R Download PDF datasheet for MI0805K110R-10.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz 2.1A T R Download PDF datasheet for P1166.682NLT.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 470nH 10% 25MHz 40Q-Factor Iron 653mA 1210 T R Download PDF datasheet for S1210R-471K.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 16A T R Download PDF datasheet for HCM1104-1R5-R.pdf |
|
KEMET | Ind Chip Wirewound 100uH 20% 100KHz 340mA 1210 T R Download PDF datasheet for L1210R101MDWIT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 2.53A 2020 T R Download PDF datasheet for SD14-1R5-R.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 3.5A T R Download PDF datasheet for NPIS60P6R8MTRF.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 150nH 10% 25MHz 50Q-Factor Iron 1.347A 1812 T R Download PDF datasheet for S1812R-151K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz 27Q-Factor Ferrite 3A T R Download PDF datasheet for SRR1260A-330M.pdf |
|
TDK | Ind Chip Molded Wirewound 1.2uH 10% 1MHz 20Q-Factor Ferrite 370mA 1210 Blister T R Download PDF datasheet for B82422-A1122-K100.pdf |