| Part Number | DR1040-150-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 265920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 30% 100KHz Ferrite 3.1A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR1040-150-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR1040-150-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Package/Case | 10.5 X 10.3 X 4 |
| Product Dimensions | 10.5 x 10.3 x 4 mm |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 30 % |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 10.3 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 10.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR1040-150-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 470nH 5% 50MHz 8Q-Factor Ceramic 150mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK1608R47J-T.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3.3A T R Download PDF datasheet for ASPI-8040S-100M-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 4.6A T R Download PDF datasheet for SRU1048-8R2Y.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 120nH 15% 1MHz Ferrite 40A T R Download PDF datasheet for FP4-120-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 10uH 20% 100KHz 600mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVEG100M.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Multi-Layer 100nH 5% 100MHz 9Q-Factor Ceramic 150mA 0402 T R Download PDF datasheet for AIMC-0402-R10J-T.pdf |
|
Eaton | IND FLAT PAC, 330NH, 35A,2 PADS, SMT Download PDF datasheet for FP1010R1-R330-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 12nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK160812NJ-T.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 100Ohm 100MHz 6A 2220 T R Download PDF datasheet for HI2220T101R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Choke 500uH 6A T R Download PDF datasheet for PM3700-20-RC.pdf |