| Part Number | DR74-151-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 722450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz Ferrite 690mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR74-151-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR74-151-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.35 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.35 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.35 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR74-151-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 470uH 10% 796KHz 40Q-Factor Ferrite 62mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-471KL.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Wirewound 22nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 400mA 0402 T R Download PDF datasheet for CW100505-22NJ.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 220nH 15% 300KHz Ferrite 51.42A T R Download PDF datasheet for HC1-R22-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power 900nH 10% 100KHz Ferrite 14A 1206 T R Download PDF datasheet for HCV1206-R90-R.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 1.5nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C1N5SMT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 18uH 20% 2.52MHz 13Q-Factor Ferrite 5.5A T R Download PDF datasheet for SRR1210A-180M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 470nH 20% 100KHz Powdered Iron 38A T R Download PDF datasheet for HCM1305-R47-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 3.6A Embossed T R Download PDF datasheet for NRS5024T1R5NMGJ.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Thin Film 3.3nH 0.1nH 500MHz 13Q-Factor 190mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQP15MN3N3B02D.pdf |
|
AVX | Ind RF Chip Thin Film Multilayer 3.9nH 0.2nH 450MHz 27Q-Factor Ceramic 750mA 0805 T R Download PDF datasheet for L08053R9CEWTR\\500.pdf |