| Part Number | DR74-220-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 354310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.75A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR74-220-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR74-220-R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Technology | Wirewound |
| Type | Power |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.35 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.35 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.35 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR74-220-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind Chip Molded Wirewound 100uH 10% 790KHz 40Q-Factor Powdered Iron 110mA 1812 T R Download PDF datasheet for IMC1812ER101K.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 2.9A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER220M11.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 150nH 2% 150MHz 35Q-Factor Ceramic 280mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ERR15G01.pdf |
|
AVX | Ind Chip Molded Wirewound 10uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 250mA 1812 T R Download PDF datasheet for LCWF1812K100HTAR.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 440nH 20% 30A T R Download PDF datasheet for PA0513.441NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Bobbin Core 150uH 10% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 550mA T R Download PDF datasheet for PM105SB-151K-RC.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 1812 T R Download PDF datasheet for ILHB1812ER121V.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 10% 1KHz 21Q-Factor Ferrite 300mA T R Download PDF datasheet for SRR0604-151KL.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 880uH 35% 1.63A T R Download PDF datasheet for P0473NLT.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Thin Film 1nH 0.1nH 13Q-Factor Ceramic 700mA 0402 T R Download PDF datasheet for ATFC-0402-1N0-BT.pdf |