| Part Number | DRQ74-4R7-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 791520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 5.182uH 20.73uH 20% 100KHz Ferrite 3.34A 1.67A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRQ74-4R7-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DRQ74-4R7-R |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Rad Hard | No |
| Impedance | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.45 |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.45 mm |
| Maximum DC Current | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.45 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DRQ74-4R7-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 5.8uH 30% 100KHz Ferrite 2.58A T R Download PDF datasheet for SD6030-5R8-R.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 15nH 5% 250MHz 26Q-Factor Ceramic 560mA 0402 T R Download PDF datasheet for AISC-0402-15NJ-T.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR 3.3UH Download PDF datasheet for MPI4020V2-3R3-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power 1.4uH 20% 100KHz 26A 14.5 X 13 X 6.5mm T R Download PDF datasheet for PG0377.142NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 450mA T R Download PDF datasheet for SRR7032-101M.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 3.3uH 10% 7.9MHz 40Q-Factor Ferrite 449mA 1210 T R Download PDF datasheet for S1210-332K.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 1.2A 2424 T R Download PDF datasheet for ASPI-6045S-470M-T.pdf |
|
Eaton | IND, FP0707, 110NH 67APK 2 PAD SMT Download PDF datasheet for FP0707R1-R110-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 470nH 20% 2MHz Metal 3.2A 1008 Embossed T R Download PDF datasheet for MAKK2520TR47M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 12uH 20% 100KHz 27Q-Factor Ferrite 5.2A T R Download PDF datasheet for SRR1260-120M.pdf |