FP1007R6-R18-R Eaton
FP1007R6-R18-R Images
Please contact us for more photos of FP1007R6-R18-R
Part Number FP1007R6-R18-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description INDUCTOR
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level FP1007R6-R18-R
Datasheet download FP1007R6-R18-R.pdf
Request Quotation for FP1007R6-R18-R
FP1007R6-R18-R Specifications
Part Number FP1007R6-R18-R
Family FP1007R6
Inductance 150
Package/Case 10.5 X 8 X 7
Lead Free Yes
Minimum Quality Factor
Maximum Self Resonant Frequency
Impedance
Maximum DC Resistance
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Technology Wirewound
Core Material Ferrite
Maximum DC Current 61
Tolerance 10 %
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Packaging Tape and Reel
Product Depth 8 mm
Product Height 7 mm
Product Length 10.5 mm