| Part Number | FP1008-120-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 485950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | FLAT PAC POWER INDUCTOR 2 PAD SMT |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1008-120-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1008-120-R |
|---|---|
| Lead Free | Yes |
| Maximum DC Resistance | 0.17 |
| Type | Power Chip |
| Package/Case | 1008 |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Maximum DC Current | |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Packaging | Tape and Reel |
| Family | FP1008 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1008-120-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 30% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for SRU1028-680Y.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 200mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C22NJMT.pdf |
|
Eaton | Ind Power 100nH 20% 1MHz Ferrite 56A T R Download PDF datasheet for CL1208-6-100TR-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 2.2A 2424 T R Download PDF datasheet for PG0087.222NLT.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 800Ohm 100MHz 8A 2220 T R Download PDF datasheet for HR2220V801R-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 6.8A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER100M01.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 750mA 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6045T101MMGK.pdf |
|
Bourns | Ind High Current Wirewound 27uH 10% 1KHz Iron 10.4A Box Download PDF datasheet for PM2120-270K-RC.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 220nH 20% 25A T R Download PDF datasheet for PA0511.221NLT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz 6.3A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZER5R6M01.pdf |