| Part Number | HCMA1305-5R6-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 740900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 5.6uH 20% 100KHz Powdered Iron 11.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCMA1305-5R6-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCMA1305-5R6-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 13.3 X 12.2 X 5(Max) |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SMD |
| Type | Power |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Powdered Iron |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 13.3 x 12.2 x 5(Max) |
| Protection Style | Shielded |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 12.2 mm |
| Product Height | 5(Max) mm |
| Product Length | 13.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCMA1305-5R6-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Data Line Choke 1mH 25% 100KHz Ferrite 500mA T R Download PDF datasheet for DR331-105BE.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 330nH 20% 100KHz Ferrite 20A T R Download PDF datasheet for NPIM74PR33MTRF.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 2.8A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER4R7M01.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 68uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 130mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-680KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 680uH 10% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 700mA T R Download PDF datasheet for SDR1806-681KL.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 4.3nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS4N3S02D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 68uH 10% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 2.3A T R Download PDF datasheet for SDR1307-680KL.pdf |
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 12nH 2% 50MHz 50Q-Factor Ceramic 1A 1008 T R Download PDF datasheet for PE-1008CD120GTT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 2.2uH 20% 7.96MHz Ferrite 560mA 0603 T R Download PDF datasheet for CBMF1608T2R2M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 2.5A 2424 T R Download PDF datasheet for PG0063.222NLT.pdf |