| Part Number | SRR1210-100M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 696780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 6.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1210-100M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1210-100M |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 12.5 x 12.5 x 10 mm |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Type | Power |
| Package/Case | 12.5 X 12.5 X 10 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 230 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1210-100M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Wirewound 470uH 10% 796KHz Ferrite 54mA 1207 T R Download PDF datasheet for LB3218T471K.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 47nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 320mA T R Download PDF datasheet for AIAC-0805C-47NK-T.pdf |
|
Bourns | Ind High Current Wirewound 33uH 10% 1KHz Iron 7A Box Download PDF datasheet for PM2110-330K-RC.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Multi-Layer 33nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 200mA 0402 T R Download PDF datasheet for CI100505-33NJ.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 680uH 10% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 700mA T R Download PDF datasheet for SDR1806-681KL.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Unshielded Wirewound 18nH 2% 100MHz 25Q-Factor 370mA 0402 Download PDF datasheet for LQW15AN18NJ00.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 3.4uH 20% 100KHz Ferrite 16A Carrier T R Download PDF datasheet for CDEP147NP-3R4MC-95.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 220uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 660mA T R Download PDF datasheet for SDR1006-221KL.pdf |
|
Johanson Technology | Ind RF Chip Multi-Layer 2.7nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for L-07C2N7SV6T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz Ferrite 3.5A 5040 T R Download PDF datasheet for SRN5040-2R2Y.pdf |