| Part Number | FP1008R2-R150-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 244760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power 150nH 10% 100KHz Ferrite 74A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1008R2-R150-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1008R2-R150-R |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SMD |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10.8(Max) X 8(Max) X 8(Max) |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 245 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Package/Case | 10.8(Max) X 8(Max) X 8(Max) |
| Type | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Core Material | |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 8(Max) mm |
| Product Height | 8(Max) mm |
| Product Length | 10.8(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1008R2-R150-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 470nH 5% 50MHz 8Q-Factor Ceramic 150mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK1608R47J-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 600nH 25% 100KHz 15A T R Download PDF datasheet for PG0083.601NLT.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 8.2uH 5% 7.9MHz 20Q-Factor Ceramic 150mA 1008 T R Download PDF datasheet for AISC-1008-8R2JT.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 18nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 240mA 0402 T R Download PDF datasheet for ELJRF18NJFB.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz 11.26Q-Factor Ferrite 1.19A T R Download PDF datasheet for SRR4028-100Y.pdf |
|
TDK | Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 10uH 10% 2.52MHz 15Q-Factor Ferrite 1.42A 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442T1103K50.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 8.25A T R Download PDF datasheet for DR127-4R7-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 53A T R Download PDF datasheet for FP1505R1-R30-R.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Molded Wirewound 390uH 15% 1KHz Ferrite 230mA 3825 T R Download PDF datasheet for IHSM3825EB391L.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 1.72A T R Download PDF datasheet for SRR4018-4R7Y.pdf |