| Part Number | FP1108L4-R150-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 336340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power 150nH 10% 100KHz Ferrite 91A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1108L4-R150-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1108L4-R150-R |
|---|---|
| Package/Case | 11(Max) X 8(Max) X 8(Max) |
| Maximum Processing Temperature | 250 °C |
| Type | Power |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package Dimensions | 11 x 8 x 8 mm |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SMD |
| Rad Hard | No |
| Maximum DC Current | 91 A |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 10 % |
| Inductance | 150 nH |
| Maximum DC Resistance | 50 uOhm |
| Core Material | Ferrite |
| Product Depth | 8(Max) mm |
| Product Height | 8(Max) mm |
| Product Length | 11(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1108L4-R150-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 3A 1515 T R Download PDF datasheet for IFSC1515AHER2R2M01.pdf |
|
Laird | Ind 600Ohm 100MHz 1.5A 1206 T R Download PDF datasheet for MI1206K601R-10.pdf |
|
TDK | Ind Power 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.44A Blister T R Download PDF datasheet for B82471A1103M.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Coil 560nH 20% 100KHz 21A T R Download PDF datasheet for ETQP4LR56WFC.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 330nH 20% 25.2MHz 40Q-Factor Ferrite 605mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-R33ML.pdf |
|
Laird | FIXED INDUCTORS 47UH 20% -40C +125C - |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Powdered Iron 2.1A 0805 T R Download PDF datasheet for SRP2010-1R0M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 1.4A T R Download PDF datasheet for P1167.223NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz Ferrite 7.52A T R Download PDF datasheet for DR1050-2R2-R.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode Choke 60Ohm 100MHz 15A T R Download PDF datasheet for CM3421Y600R-10.pdf |