| Part Number | FP1308R3-R21-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 304100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 210nH 10% 100KHz Ferrite 68A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1308R3-R21-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1308R3-R21-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Maximum DC Current | 68 |
| Maximum DC Resistance | |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 13.46 X 12.7 X 8 |
| Inductance | 210 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Product Dimensions | 13.46 x 12.7 x 8 mm |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 12.7 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 13.46 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1308R3-R21-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 149.4nH 5% 100MHz 50Q-Factor Ceramic 400mA 0805 T R Download PDF datasheet for PE-0805CD151JTT.pdf |
|
TDK | Ind Power 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.3A Blister T R Download PDF datasheet for B82476A1104M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 47uH 20% 100KHz 3.3A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER470M11.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 4.1A 3131 T R Download PDF datasheet for NRS8040T 4R7NJGJ.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded 47uH 20% 100KHz Ferrite 860mA Blister T R Download PDF datasheet for B82472G4473M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 360nH 20% 100KHz Iron 28A T R Download PDF datasheet for SRP1040-R36M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 680uH 10% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 700mA T R Download PDF datasheet for SDR1806-681KL.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz 1.26A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH4D28C-100NC.pdf |
|
Panasonic | Ind Chip Wirewound 4mH 10% 15mA T R Download PDF datasheet for ELT3KN125C.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1mH 20% 100KHz Ferrite 70mA T R Download PDF datasheet for SDE6603-102M.pdf |