| Part Number | FSQ510MX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 807150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 0.28A 7-Pin MLSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FSQ510MX |
| Datasheet download |
| Part Number | FSQ510MX |
|---|---|
| Pin Count | 7 |
| Operating Supply Voltage Range | 20 V |
| Operating Temperature | -40 to 140 °C |
| Minimum Output Current | 0.28 A |
| Supplier Package | MLSOP |
| Supply Current | 0.8 mA |
| Maximum Power Dissipation | 1380 mW |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Switch On Resistance | 28 Ohm |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 9.4 x 6.6 x 3.6 mm |
| Package | 7MLSOP |
| Replacement Part Number | PART-FSQ510MX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Power Switch Lo Side 7A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for VNB10N07TR-E.pdf |
|
NXP | Power Switch 15-Pin WLCSP Download PDF datasheet for NX20P5090UKAZ.pdf |
|
ON Semiconductor | Power Switch 11.5A 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCP45520IMNTWG-H.pdf |
|
Power Integrations | LED DRVR 6-Pin ESIP-7C Download PDF datasheet for LNK416EG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK306DG-TL.pdf |
|
Toshiba | Trans Darlington NPN 50V 0.5A 18-Pin DIP Download PDF datasheet for ULN2803APG(CNHZN).pdf |
|
Power Integrations | Power Switch Switching 1.23A 7-Pin SMD-C T R Download PDF datasheet for LNK3604G-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SO-C Download PDF datasheet for TNY287DG.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 2.6A 8-Pin DSO Download PDF datasheet for BSP 772 T.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY277PN.pdf |