| Part Number | SMBJ160A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 707510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 160V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ160A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ160A |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Pin Count | 2 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 160 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Configuration | Single |
| Minimum Breakdown Voltage | 178 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Clamping Voltage | 259 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.3 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Supplier Package | DO-214AA |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ160A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15A-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ6.5CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SMBJ16D-M3 H.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 61.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 17V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ17CA-13-F.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ20A.pdf |
|
NXP | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1200W 2-Pin SOD-964 T R Download PDF datasheet for PTVS5V0Z1USKYL.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ13A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ12A-E3 57T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 53V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE62CA.pdf |