| Part Number | 74AHC1G79GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 656660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G79GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G79GW,125 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AHC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|8@5V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 5 |
| Rad Hard | No |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Bus Hold | No |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G79GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SP125P5X.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC157ADBR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7W04FU(TE12L,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT14ADTR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew 1 to 4 Clock Buffer Download PDF datasheet for 621NILFT.pdf |
|
Nexperia | Quad buffer line driver with 5V tolerant input outputs; 3-state Download PDF datasheet for 74LVC125APW118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT165D,653.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G08DCKR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC74ADG.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G125GV,125.pdf |