| Part Number | 74HC175D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 612630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC175D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC175D,653 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Supplier Package | SO |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Logic Family | HC |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Set/Reset | Master Reset |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Max Processing Temp | 250|260 |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 175@2V|[email protected]|30@6V ns |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC175D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC06AD,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT16245BDL,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WV14P6X.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN LVCMOS|LVTTL 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NB3L853141DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC4040D,652.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1.8V to 3.3V 1:2 LVCMOS High Performance Clock Buffer Download PDF datasheet for 5PB1102PGGI.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT367D,653.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74ACT244SCX.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HCT32N.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP Tube Download PDF datasheet for PI49FCT3807BQE.pdf |