| Part Number | 74LVC74ABQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 439760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC74ABQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC74ABQ,115 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|[email protected]|[email protected]|[email protected] ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 3.1 x 2.6 x 0.95 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Logic Family | LVC |
| Package | 14DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC74ABQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HCU04PWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 1-to-10 Clock Driver Download PDF datasheet for 74FCT3807SOG.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC03D,653.pdf |
|
Microchip | Multiplexer 1-Element CMOS 4-IN 32-Pin MLF Tray Download PDF datasheet for SY89544UMG.pdf |
|
Intersil | Programmable Timer Single 24-Pin PDIP Download PDF datasheet for IP82C54-10.pdf |
|
Nexperia | Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC3G34GN,115.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 8-Bit Sync Async Binary Down 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC40103PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Async Decade UP Down 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC192F3A.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator Buffer, 1 Channel, High-Performance, 8000Vpk, 16-pin SOIC, Bulk Download PDF datasheet for ISO7810DW.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC74APW,118.pdf |