| Part Number | 74AHC1G08GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 474450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G08GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G08GW,125 |
|---|---|
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.9@5V ns |
| Pin Count | 5 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G08GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G32DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX14DTR2G.pdf |
|
Maxim Integrated | Synthesizer 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX2870ETJ+T.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Download PDF datasheet for SPPH110800.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7WZ125K8X.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G04YZVR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for GTL2003BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4049UBE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G126DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC21M96.pdf |