| Part Number | 74LVC1G58GM,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 669050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G58GM,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G58GM,115 |
|---|---|
| Number of Selection Inputs per Element | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Supplier Package | XSON |
| Logic Function | Multi Function |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|3.8@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 6 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G58GM,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HCT245WMX.pdf |
|
Toshiba | Bus XCVR Single 8-CH 3-State 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LCX245FT(AE).pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9545BPW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT595ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74AUP1G02GS,132.pdf |
|
Texas Instruments | Identity Comparator 8-Bit 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC688J.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC00DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 4-Bit Async Binary Down 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC14526BDWR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT125DR.pdf |