| Part Number | CD4072BM96 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 343760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD4072BM96 |
| Datasheet download |
| Part Number | CD4072BM96 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 250@5V|120@10V|90@15V ns |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Typical Quiescent Current | 0.02 uA |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | OR |
| Maximum Quiescent Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CD4072BM96 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74HC14PW,112.pdf |
|
NXP | Bus Buffer 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for P82B96DP,118.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Single 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G123DCUR.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator CML LVDS LVPECL to LVCMOS LVTTL 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC100EPT21DR2G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3807DQEX.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC138BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT365M96.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch SP 0.05A T R - |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV244APWR.pdf |
|
NXP | I2C-Bus Master Selector 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9541APW 03,118.pdf |