| Part Number | BSM100GB120DN2K |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 586930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans IGBT Module N-CH 1.2kV 100A nom 700W 7-Pin 94x34mm |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | IGBT Module |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BSM100GB120DN2K |
| Datasheet download |
| Part Number | BSM100GB120DN2K |
|---|---|
| Pin Count | 7 |
| Product Dimensions | 94 x 34 x 30.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Channel Type | N |
| Mounting | Screw |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Configuration | Dual |
| Maximum Continuous Collector Current | 145 A |
| Supplier Package | 62MM |
| Package | 762MM |
| Replacement Part Number | PART-BSM100GB120DN2K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 650V 100A 43-pin ECONO3-3 Download PDF datasheet for FP100R07N3E4.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 600A 21-pin EconoPACK Download PDF datasheet for F3L400R12PT4_B26.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 460A 21-pin EconoPACK Download PDF datasheet for F3L300R12PT4P_B26.pdf |
|
Infineon | IGBT Module, Half Control Bridge, 1600V, 180A Download PDF datasheet for TDB6HK180N16RR_B48.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 320A 11-pin ECONOD-3 Download PDF datasheet for FF225R12ME4.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 250A 7-pin 62MM-1 Download PDF datasheet for FF150R17KE4.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 100A 27-pin ECONO2-6 Download PDF datasheet for FS100R12KT4.pdf |
|
Macom Technologies | MCM10-FY126PA020MR-L227F28 FLOW PACK 1 1 - |
|
Macom Technologies | MCM10-FY07H6A019C701-LB45F08 FLOW1 700V - |
|
Macom Technologies | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 114A 42-Pin Download PDF datasheet for 30-F2127PA100SC-L179E09.pdf |