| Part Number | IR2108STRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 120660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOSFET DRVR 600V 0.35A 2-OUT Hi Lo Side Half Brdg Inv Non-Inv 8-Pin SOIC T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | MOSFET and Power Drivers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR2108STRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IR2108STRPBF |
|---|---|
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| High and Low Sides Dependency | Synchronous |
| Maximum Rise Time | 220 ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 20 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 10 V |
| Peak Output Current | 0.35 A |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Driver Type | High and Low Side |
| Maximum Fall Time | 80 ns |
| Driver Configuration | Inverting|Non-Inverting |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Drivers | 2 |
| Maximum Propagation Delay Time | 300 ns |
| Rad Hard | No |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Maximum Supply Current | 1.6 mA |
| Maximum Turn-On Delay Time | 30 ns |
| MSL Level | 2 |
| Input Logic Compatibility | CMOS|LSTTL|3.3V(Min)|5V|15V |
| Bridge Type | Half Bridge |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Reference Voltage | 600 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOIC |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-IR2108STRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 1.35V 1-OUT Hi Side Non-Inv 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM9061MX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 4.5A 2-OUT Hi Lo Side Inv Non-Inv 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM27222M NOPB.pdf |
|
Microchip | MOSFET DRVR 1.5A Dual Lo Side Inv Non-Inv 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MIC4428YMM-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | MOSFET DRVR 8A 2-OUT Hi Lo Side Non-Inv 8-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17491GTA+T.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 5A 2-OUT Hi Lo Side Half Brdg Non-Inv 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5113SDX NOPB.pdf |
|
Microchip | MOSFET DRVR 1.5A 2-OUT Lo Side Inv 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for TC4426AEOA.pdf |
|
Maxim Integrated | MOSFET DRVR 1.5A 2-OUT Lo Side Inv Non-Inv 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX4428CSA+.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 3A 2-OUT Hi Lo Side Full Brdg Half Brdg Non-Inv 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for UCC27201ADR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | MOSFET DRVR 300V 0.45A 1-OUT Hi Side Inv 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for FAN7085MX_GF085.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 9A 1-OUT Lo Side Non-Inv 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for UCC37322DGNR.pdf |