| Part Number | IRS2092SPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 587450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Audio Amplifier Driver 16-Pin SOIC Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRS2092SPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRS2092SPBF |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Fall Time | 35 ns |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 335 ns |
| Maximum Turn-On Delay Time | 360 ns |
| Peak Output Current | 1.2 A |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Bridge Type | Half Bridge |
| Maximum Rise Time | 50 ns |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOIC N |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| High and Low Sides Dependency | Synchronous |
| Reference Voltage | 5.1 V |
| Driver Type | High and Low Side |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Maximum Operating Frequency | 800 kHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 10 V |
| Driver Configuration | Inverting|Non-Inverting |
| Product Dimensions | 9.98 x 4 x 1.5 mm |
| Package | 16SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-IRS2092SPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 10W Class-AB 48-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TAS5717PHP.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 40-Pin QFN T R Download PDF datasheet for PAM8610TR.pdf |
|
Intersil | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 30W Class-D 38-Pin HTSSOP Download PDF datasheet for D2-24044-MR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 1.72W Class-D 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2026D2YZHR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 20W Class-D 36-Pin PowerSSO EP T R Download PDF datasheet for TDA7491HV13TR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 21.8W Class-D 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA3100D2RGZR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.105W Class-AB 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4809MM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.325W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM386MX-1 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.2W Class-D 9-Pin WLP T R Download PDF datasheet for MAX98304EWL+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 4-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LMV1032URX-15 NOPB.pdf |