| Part Number | SAB-C167CR-LM HA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 522210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 144-Pin MQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAB-C167CR-LM HA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | SAB-C167CR-LM HA+ |
|---|---|
| Interface Type | CAN/SPI/USART |
| On-Chip ADC | 16-chx10-bit |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | MQFP |
| RAM Size | 4 KB |
| Max Processing Temp | 250 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| MSL Level | 3 |
| Number of Timers | 9 |
| Product Dimensions | 28 x 28 x 2.4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Screening Level | Commercial |
| Number of Programmable I/Os | 111 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Special Features | CAN Controller |
| Instruction Set Architecture | CISC|RISC |
| Program Memory Type | ROMLess |
| Pin Count | 144 |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 MB |
| Lead Finish | Tin |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Package | 144MQFP |
| Replacement Part Number | PART-SAB-C167CR-LM HA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2101IPW14R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F67621IPNR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 S12Z CISC 192KB Flash 48-Pin LQFP Box Download PDF datasheet for S912ZVC19F0MLF.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DP512MPVE.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit HCS12X S12X CISC 256KB Flash 3.3V 5V 80-Pin QFP Tray Download PDF datasheet for S912XET256BMAA.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33FJ256GP510A-I PF.pdf |
|
ON Semiconductor | MCU 16-Bit LC88 Xstromy16 CISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for LC88FC2D0BUTJ-2H.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2232IRHAT.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 80-Pin PQFP T R Download PDF datasheet for S9S12XS128J1MAAR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2402IPW14R.pdf |