| Part Number | XMC1100T016F0008ABXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 851910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC1100T016F0008ABXUMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC1100T016F0008ABXUMA1 |
|---|---|
| Program Memory Size | 8 KB |
| Watchdog | 1 |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Timers | 4 |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 1 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| On-Chip ADC | 6-chx12-bit |
| Pin Count | 16 |
| Number of Programmable I/Os | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| RAM Size | 16 KB |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-XMC1100T016F0008ABXUMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 64kB Flash 48-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F072C8U6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F411RCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK20DN512ZVMD10.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL26 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL26Z128VFM4.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV31F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKV31F256VLL12.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F411VET6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM926EJ-S RISC 128KB ROM 1.8 3.3V 324-Pin TF-BGA Tray Download PDF datasheet for AT91SAM9263B-CU-100.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103VDT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | STM32 32-bit ARM Cortex MCUs Download PDF datasheet for STM32L031C6T6.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MINI51FDE.pdf |