| Part Number | 709279L12PFI |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 803670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 32K x 16 Sync, Dual-Port RAM, Pipelined Flow-Through |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 709279L12PFI |
| Datasheet download |
| Part Number | 709279L12PFI |
|---|---|
| Supplier Package | TQFP |
| Number of Words | 32 kWords |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 100 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pitch | 0.5 |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Max Processing Temp | 240 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Maximum Operating Current | 340 mA |
| Timing Type | Synchronous |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Maximum Clock Rate | 33.3@Flow-Through|50@Pipelined MHz |
| Address Bus Width | 30 Bit |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Maximum Random Access Time | 25@Flow-Through|12@Pipelined ns |
| Screening Level | Industrial |
| Density | 512 Kb |
| Architecture | Flow-Through|Pipelined |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-709279L12PFI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 1.8V 16M-Bit 1M x 16 20ns 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61WV102416ALL-20TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 35ns 32-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS62C1024AL-35QLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS61WV25616BLL-10BI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61C256AL-12TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 1M-Bit 128K x 8 45ns 32-Pin TSOP-I T R Download PDF datasheet for IS65WV1288DBLL-45TLA3-TR.pdf |
|
Micron | SDRAM LPDDR4 48GB - |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin STSOP-I Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55HLI.pdf |
|
ISSI | SRAMs (asynchronous) Download PDF datasheet for IS61WV6416EEBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | MEMORY MODULE, SDRAM, DDR3, 256Mx8, 2GB, 78-pin BGA, T R Download PDF datasheet for IS43TR82560CL-125KBLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128K x 8 Asynchronous Static RAM Center Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71V124SA15TYGI.pdf |