| Part Number | 71016S15YG8 |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 743610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 5.0V 64K x 16 Asynchronous Static RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 71016S15YG8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 71016S15YG8 |
|---|---|
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Supplier Package | SOJ |
| Product Dimensions | 28.6 x 10.2 x 2.18 mm |
| Maximum Operating Current | 180 mA |
| Number of Ports | 1 |
| Density | 1 Mb |
| Pin Count | 44 |
| Maximum Random Access Time | 15 ns |
| Number of Words | 64 kWords |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 1.27 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Address Bus Width | 16 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Package | 44SOJ |
| Replacement Part Number | PART-71016S15YG8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA Download PDF datasheet for IS61LPS25636A-200B3LI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV5128DBLL-45BLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin SOP Download PDF datasheet for IS62C256AL-45ULI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.8V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS62WV5128EBLL-45BLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 72M-Bit 2M x 36 7.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LF204836B-7.5TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 15ns 32-Pin SOJ T R Download PDF datasheet for IDT71024S15TYG8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 2M-Bit 128K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV12816DBLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x 8 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V08L20PFGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM with Corner Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71024S20YGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55T2LI.pdf |