| Part Number | 70V261S55PF |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 820430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 16K x 16 3.3V Dual-Port RAM w Int |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 70V261S55PF |
| Datasheet download |
| Part Number | 70V261S55PF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Current | 140 mA |
| Number of I/O Lines | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | TQFP |
| Density | 256 Kb |
| Address Bus Width | 28 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Pitch | 0.5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 16 kWords |
| Screening Level | Commercial |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Timing Type | Asynchronous |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Pin Count | 100 |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-70V261S55PF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.8V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 32-Pin STSOP-I T R Download PDF datasheet for IS62WV5128EBLL-45HLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 4M-Bit 256K x 16 25ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61C25616AS-25TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA Download PDF datasheet for IS61NLP25636A-200B3I.pdf |
|
Microchip | 28KB, 2KB RAM, 256B EEPROM, 10B ADC, COMPARATOR, 5B DAC, 10B PWM, CCP, CLC, NCO, CWG, PPS, EUSART, 2X(SPI I2C) Download PDF datasheet for PIC16LF18346-I GZ.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS51236A-200TQLI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 8ns 44-Pin TSOP-II Tray Download PDF datasheet for GS71116AGP-8I.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS61LV25616AL-10BLI.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS7C31026B-10TC N.pdf |
|
Integrated Device Technology | 8K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V25S15PF.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 36M-Bit 1M x 36 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for IS61LPS102436B-200TQLI.pdf |