| Part Number | 74AHCT14PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 465320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT14PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT14PW,118 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | AHCT |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT14PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC164ADR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1GU04GW,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 20-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVT16827DGGY.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for PI6C4911510ZHIEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC259ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC138PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G07GW,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | Dual-channel LVCMOS Clock Divider Download PDF datasheet for 674R-01LF.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GW,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP W Rail Download PDF datasheet for 74VCX16373MTD.pdf |