| Part Number | 74HC14D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 591930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC14D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC14D,652 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Family | HC |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Typical Quiescent Current | |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 Vdc |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|21@6V ns |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 Vdc |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC14D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |