| Part Number | 74LVC2G04GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 320580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G04GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G04GV,125 |
|---|---|
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Pin Count | 6 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Supplier Package | TSOP |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|1.9@5V ns |
| Logic Family | LVC |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Logic Function | Inverter |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package | 6TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G04GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G14MDBVREP.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G00GW125.pdf |
|
Integrated Device Technology | TIMING BFFER 1:8 - |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch SP 0.1A Bulk Download PDF datasheet for SPPB2A0101.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 6-OUT 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PI6C10806BLE.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G240DP,125.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HCT14D,652.pdf |
|
ON Semiconductor | Receiver Driver Buffer Translator 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB4N527SMNG.pdf |
|
Texas Instruments | DDR2 REGISTER - |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74LVX4245MTC.pdf |