| Part Number | CA3106E16-10P-B-F80 |
|---|---|
| Manufacturer | ITT Interconnect Solutions |
| Quantity in stock | 207190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-5015 Circular PIN 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CA3106E16-10P-B-F80 |
| Datasheet download |
| Part Number | CA3106E16-10P-B-F80 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 120 mm |
| Contact Gender | PIN |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Size / Insert Arrangement | 16-10 |
| Contacts Classification | 3Signal |
| Gender | PL |
| Strain Relief | No |
| Product Diameter | 32 mm |
| Product Length | 120 mm |
| Replacement Part Number | PART-CA3106E16-10P-B-F80 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WA35SN.pdf |
|
Amphenol | R4 ST3.6MM RADSERT ASSY - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD18PN.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6804.pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | 045527-0267 KPT02E20-41P W 030-3142-002 Download PDF datasheet for KPT45527-267.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JB5PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JB5PN-LC.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-14-57PE(SC).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 12 POS ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MA1LAE1200.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SE(25).pdf |