| Part Number | 501S42E9R1CV4E |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Quantity in stock | 168840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 9.1pF 500V C0G 0.25pF SMD 1111 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501S42E9R1CV4E |
| Datasheet download |
| Part Number | 501S42E9R1CV4E |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Case Size | 1111 |
| Capacitance Value | 9.1 pF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Termination Style | Wraparound |
| Package Dimensions | 2.79 x 2.79 x 2.59 mm |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Tolerance | 0.25 pF |
| Pin Count | 2 |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 1111 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Supplier Package | 1111 |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | C0G |
| Product Depth | 2.79 mm |
| Product Height | 2.59(Max) mm |
| Product Length | 2.79 mm |
| Replacement Part Number | PART-501S42E9R1CV4E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 120pF 200V C0G 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA102A121KAR.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1812 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1812Y105KXAAT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.9pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A3R9BAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0603C102J5GACAUTO.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 3.3pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for RMUMK105CG3R3CV-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 10V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for LD02ZC333KAB2A.pdf |
|
AVX | SKYCAPS Download PDF datasheet for SR215C102KARAP4-90.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04026D105MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 6.3V X6S 20% SMD 0201 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03X6S105M06AH.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1.5pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GJM1555C1H1R5BB01D.pdf |