C0402C104K4PACTU KEMET
C0402C104K4PACTU Images
Please contact us for more photos of C0402C104K4PACTU
Part Number C0402C104K4PACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 16V X5R 10% SMD 0402 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0402C104K4PACTU
Datasheet download C0402C104K4PACTU.pdf
Request Quotation for C0402C104K4PACTU
C0402C104K4PACTU Specifications
Part Number C0402C104K4PACTU
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
MSL Level 1
Dielectric
Voltage(DC) 16 V
Case Style Ceramic Chip
Failure Rate
Military Standard
Capacitance Value 0.1 uF
Rad Hard No
Package/Case 0402
Max Processing Temp 260
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 85 °C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm