| Part Number | C1808V104KBRACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 820550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 630V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1808V104KBRACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1808V104KBRACTU |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Package/Case | 1808 |
| Supplier Package | 1808 |
| Case Size | 1808 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Tolerance | 10 % |
| Pin Count | 2 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Wraparound |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Dimensions | 4.7 x 2 x 2 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 4.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1808V104KBRACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.68uF 100V X7R 20% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM32CR72A684MA01L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7S 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic Tape and Reel Download PDF datasheet for GCM31CC71H475KA03L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 100V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061C333KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 1000V X7R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C102KDRACTU.pdf |
|
AVX | SKYCAPS Download PDF datasheet for SR215C104KARAP4-90.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 100V X7R 5% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18121C105JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603X472K5RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 150pF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC151KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 25V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033A100JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 1210 (0.01%FR) 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CDR33BX104AKWRTR.pdf |