C052C102K1G5CA KEMET
C052C102K1G5CA Images
Please contact us for more photos of C052C102K1G5CA
Part Number C052C102K1G5CA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C052C102K1G5CA
Datasheet download C052C102K1G5CA.pdf
Request Quotation for C052C102K1G5CA
C052C102K1G5CA Specifications
Part Number C052C102K1G5CA
Lead Diameter 0.635 mm
Wire Form Outside Bend
Seated Plane Height 5.97 mm
Max Processing Temp 260
Package/Case 4.83 X 2.29 X 4.83
Product Dimensions 4.83 x 2.29 x 4.83 mm
Voltage(DC) 100 V
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 10 %
Case Style Molded
Capacitance Value 0.001 uF
Dielectric C0G
MSL Level 1
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Lead Finish Tin/Lead
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 2.29 mm
Product Height 4.83 mm
Product Length 4.83 mm