C0603C222J1GAC7867 KEMET
C0603C222J1GAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C222J1GAC7867
Part Number C0603C222J1GAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 100V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C222J1GAC7867
Datasheet download C0603C222J1GAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C222J1GAC7867
C0603C222J1GAC7867 Specifications
Part Number C0603C222J1GAC7867
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Voltage(DC) 100 V
Failure Rate
Tolerance 5 %
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8
Military Standard
Supplier Package 0603
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Construction Flat
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Capacitance Value 0.0022 uF
Package/Case 0603
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm