C0603C333K1RAC7867 KEMET
C0603C333K1RAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C333K1RAC7867
Part Number C0603C333K1RAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 100V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C333K1RAC7867
Datasheet download C0603C333K1RAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C333K1RAC7867
C0603C333K1RAC7867 Specifications
Part Number C0603C333K1RAC7867
Tolerance 10 %
Military Standard
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Capacitance Value 0.033 uF
Voltage(DC) 100 V
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Failure Rate
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Package/Case 0603
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm