C0603C472J5GACTU KEMET
C0603C472J5GACTU Images
Please contact us for more photos of C0603C472J5GACTU
Part Number C0603C472J5GACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0047uF 50VDC C0G 5% SMD 0603 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C472J5GACTU
Datasheet download C0603C472J5GACTU.pdf
Request Quotation for C0603C472J5GACTU
C0603C472J5GACTU Specifications
Part Number C0603C472J5GACTU
Package/Case 0603
MSL Level 1
Capacitance Value 0.0047 uF
Military Standard
Failure Rate
Dielectric
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 50 V
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Tolerance 5 %
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Mounting Surface Mount
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm