C0805C101K1GAC3123 KEMET
C0805C101K1GAC3123 Images
Please contact us for more photos of C0805C101K1GAC3123
Part Number C0805C101K1GAC3123
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 100V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C101K1GAC3123
Datasheet download C0805C101K1GAC3123.pdf
Request Quotation for C0805C101K1GAC3123
C0805C101K1GAC3123 Specifications
Part Number C0805C101K1GAC3123
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Supplier Package 0805
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Package/Case 0805
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.78 mm
Case Style Ceramic Chip
Dielectric C0G
Capacitance Value 100 pF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm