C0805C224J3RACTU KEMET
C0805C224J3RACTU Images
Please contact us for more photos of C0805C224J3RACTU
Part Number C0805C224J3RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C224J3RACTU
Datasheet download C0805C224J3RACTU.pdf
Request Quotation for C0805C224J3RACTU
C0805C224J3RACTU Specifications
Part Number C0805C224J3RACTU
Dielectric X7R
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 0.22 uF
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.78 mm
MSL Level 1
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm