| Part Number | C1206C102KGRAC7800-2.5K REELS |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 460720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C102KGRAC7800-2.5K REELS |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C102KGRAC7800-2.5K REELS |
|---|---|
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage(DC) | 2 kV |
| Military Standard | |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | |
| Failure Rate | |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C102KGRAC7800-2.5K REELS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 30pF 50V C0G 2% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for 500R07S300GV4T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.068uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YC683KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 150pF 50VDC C0G 5% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CL10C151JB8NNNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0012uF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C122JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.5pF 25V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J1R5PBSTR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 4pF 50V C0G 0.1pF SMD 0805 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for CBR08C409B5GAC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 18pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C052T180K2X5CR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0024uF 630V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C242FBGACAUTO.pdf |
|
TDK | MLCC (TDK) 0805 X7R 3.3NF 50V +-10% Download PDF datasheet for C2012X7R1H332KT.pdf |
|
AVX | CAP CER 680PF 500V 2% NP0 1808 - |