| Part Number | C1206C182FBGACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 535040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0018uF 630V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C182FBGACAUTO |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C182FBGACAUTO |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Size | 1206 |
| Capacitance Value | 0.0018 uF |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Family | C1206C |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 1 % |
| Lead Free | Yes |
| Dielectric | C0G |
| Packaging | Embossed Plastic Tape and Reel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C182FBGACAUTO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR72A103MA01L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.8pF 25V C0G 0.25pF SMD 0201 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03CG1R8C25AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.5pF 25V C0G 0.01pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R5ZBSTR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 16V X7R 20% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C104M4RACAUTO.pdf |
|
TAIYO YUDEN | CAP, MLCC, 0402, 50V, C0G, 8PF 0.25PF, T&R Download PDF datasheet for UMK105CG080CV-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 10V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05X5R105K10AH.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B474KOFNFNE.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.22uF 25V Y5V -20 to 80% SMD 0805 85\u00b0C Punched Carrier T R Download PDF datasheet for NMC0805Y5V224Z25TRPF.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B104KCFSFNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.68uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18121C684KAT2A.pdf |