| Part Number | C1206C220K5GACTM |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 844190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 22pF 50V C0G 10% SMD 1206 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C220K5GACTM |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C220K5GACTM |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 22 pF |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Supplier Package | 1206 |
| Pin Count | 2 |
| Package/Case | 1206 |
| Failure Rate | |
| Package Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.78 mm |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Tolerance | 10 % |
| Military Standard | |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Dielectric | C0G |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C220K5GACTM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1885C1H471JA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA405A103KAA.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1808C103KCRAC7800.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 100V X7S 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GCM21BC72A105KE36L.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C102K5RAC3083 SMD SMT 50VOLTS 10 Download PDF datasheet for C0603C102K5RAC3083.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0402X7R222K50TRPF.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 220pF \u00b15% Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A221JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0018uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC182K4T4A.pdf |
|
Johanson Technology | MLCC 250V CAP, 91PF,+-2% 0805 Download PDF datasheet for 251R15S910GV4E.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK107B7474KA-TR.pdf |