C1206C302FBGACAUTO KEMET
C1206C302FBGACAUTO Images
Please contact us for more photos of C1206C302FBGACAUTO
Part Number C1206C302FBGACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.003uF 630V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C302FBGACAUTO
Datasheet download C1206C302FBGACAUTO.pdf
Request Quotation for C1206C302FBGACAUTO
C1206C302FBGACAUTO Specifications
Part Number C1206C302FBGACAUTO
Lead Free Yes
Rad Hard No
Family C1206C
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Package/Case 1206
Construction Flat
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 630 V
Mounting Surface Mount
Case Style Ceramic Chip
Dielectric C0G
Packaging Embossed Plastic Tape and Reel
Capacitance Value 0.003 uF
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 3.2 mm