| Part Number | C1206C330J2GAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 761190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 33pF 200V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C330J2GAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C330J2GAC7800 |
|---|---|
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.78 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage(DC) | 200 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | |
| Failure Rate | |
| Case Size | 1206 |
| Tolerance | 5 % |
| Package/Case | 1206 |
| Military Standard | |
| Capacitance Value | 33 pF |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C330J2GAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for LMK212BJ106KD-T.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 100pF \u00b110% Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A101KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM219R71C474KA01D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 5pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK105CG050CVHF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 25V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12063A103FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 100V X7R 5% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12101C105JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 50V C0G 5% Thru-Hole 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MR045A332JAA.pdf |
|
AVX | AVXPBRC5.00HR50X000 Download PDF datasheet for PBRC5.00HR50X000.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22pF 25V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023A220JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 15pF 50V C0G 2% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A150GAT2A.pdf |