| Part Number | C1812C225K1RAC7867 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 899280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 2.2uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1812C225K1RAC7867 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1812C225K1RAC7867 |
|---|---|
| Package/Case | 1812 |
| Dielectric | X7R |
| Capacitance Value | 2.2 uF |
| Case Size | 1812 |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.2 x 2.5 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Construction | Flat |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 2.5 mm |
| Product Length | 4.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1812C225K1RAC7867 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Tape and Reel Download PDF datasheet for C2012X7R2A102KT020U.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 100uF 6.3V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for CL32A107MQVNNWE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 50V Z5U -20% to 80% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12105E334ZAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 12pF 50V C0G 2% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U120GAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 20% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for A104M20X7RH5TAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Thru-Hole 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for AR151C104K4R.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 50V C0G 5% SMD 1210 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12105A332JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 47uF 6.3V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM32ER70J476KE20L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 10V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C T R - |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.47uF 10V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CE LMK107 BJ474KA-T.pdf |