| Part Number | C315C682K5R5TA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 841200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0068uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C315C682K5R5TA |
| Datasheet download |
| Part Number | C315C682K5R5TA |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Lead Pitch For Radial | 2.54 mm |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Capacitance Value | 0.0068 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 3.81(Max) X 2.54(Max) X 5.33(Max) |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Wire Form | Straight |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 3.81 x 2.54 x 5.33 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Seated Plane Height | 6.85 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Depth | 2.54(Max) mm |
| Product Height | 5.33(Max) mm |
| Product Length | 3.81(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C315C682K5R5TA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 100pF 50V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C101M5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 16V X5R 20% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YD105MAT2A.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 6.3Vdc X5R Dielectric 10000pF \u00b15% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02016D103KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065C222KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GCM31MR71H105KA55L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 50V X8R 10% SMD 0603 150\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035F473K4T2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C062K104K1X5CA7301.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1555C1H101JA16D.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 220pF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL21B221KBANFNC.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.068uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR71H683KA01L.pdf |